Ludovic Orban critică decizia lui Nicușor Dan privind susținerea guvernului Veștea
Ludovic Orban a declarat că Partidul Național Liberal (PNL) nu susține învestirea unui guvern condus de premierul desemnat Adrian Veștea și a cerut președintelui Nicușor Dan să revoce mandatul acordat acestuia.
Într-o postare pe Facebook, Ludovic Orban a scris că „Partidul Național Liberal a hotărât în forurile statutare, în mod democratic, cu o majoritate largă, că nu susține învestirea unui guvern condus de premierul desemnat. Din acest moment, Veștea este premierul nimănui”.
Orban a precizat că președintele Nicușor Dan trebuie să revoce de urgență mandatul acordat lui Adrian Veștea „dacă mai are vreo urmă de decență și de respect pentru democrație, pentru litera și spiritul constituției și pentru românii care l-au votat la alegerile prezidențiale”.
Fostul premier a mai spus că Nicușor Dan ar trebui să susțină o nouă rundă de consultări cu partidele politice pentru a găsi o soluție care să ducă la depășirea crizei politice provocate de PSD.
Orban a afirmat că președintele l-a asigurat pe Veștea că există majoritatea pentru învestirea unui guvern, dar că această majoritate teoretică nu se poate realiza decât dacă se bazează pe posibilitatea de a determina votul a 40,50 de parlamentari din zona SOS, POT pentru învestirea guvernului. El a întrebat retoric de ce Nicușor Dan nu folosește aceste voturi pentru învestirea unui guvern reformist PNL, USR, UDMR, ci preferă să forțeze un guvern PSD condus de un „premier marionetă”.
În postarea sa, Orban s-a identificat prin amintirea funcțiilor avute: fost premier, fost consilier prezidențial și fost președinte al PNL.
Ludovic Orban a fost premier din partea PNL din noiembrie 2019 până în decembrie 2020, când guvernul său a căzut în urma unei moțiuni de cenzură inițiate de PSD și UDMR. A fost președintele PNL din 2017 până în 2021 și a ocupat funcția de consilier prezidențial al lui Nicușor Dan, pe care a părăsit-o cu 8 luni în urmă.
Reamintim că, duminică dimineața, Nicușor Dan a anunțat numirea lui Adrian Veștea în funcția de premier, decizie pe care președintele spune că a luat-o în urma fostelor consultări de la Cotroceni susținute alături de partide pentru învestirea lui Eugen Tomac. Cu toate acestea, decizia de a-l numi pe Veștea în funcția de premier a creat o scindare în rândul PNL, mai ales pentru că nu au existat consultări alături de conducerea partidului.


