Probleme constituționale în desemnarea lui Eugen Tomac, spune Nicușor Dan despre premier
Nicușor Dan a afirmat că există probleme constituționale în desemnarea lui Eugen Tomac ca premier, invocând jurisprudența Curții Constituționale a României privind limitele atribuțiilor președintelui în această procedură.
Curtea Constituțională a României a stabilit în mai multe decizii din ultimii 12 ani că desemnarea unui candidat pentru funcția de prim-ministru se face în urma consultării partidului cu majoritate absolută în Parlament sau, dacă nu există o astfel de majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament, conform articolului 103 din Constituție.
Potrivit jurisprudenței CCR, premierul desemnat nu este alegerea exclusivă a președintelui, iar Constituția nu permite exercitarea discreționară a acestei competențe. În decizia din 2020, pronunțată într-un conflict juridic dintre Președintele României și Parlament, Curtea a reținut că desemnarea este rezultatul unor consultări sau negocieri între președinte și partidul politic cu majoritate absolută sau, în lipsa acesteia, partidele parlamentare care pot asigura susținerea necesară.
De asemenea, deciziile din 2014 și 2018 subliniază că președintele are un rol de arbitru și mediator și nu poate ignora rezultatul alegerilor sau necesitatea formării unei majorități parlamentare care să susțină Guvernul. În decizia din 2014, Curtea a constatat neconstituționalitatea unor modificări ale articolului 103 care ar fi permis extinderea discreționară a atribuțiilor președintelui în desemnarea premierului.
În acest context, Nicușor Dan a justificat desemnarea lui Eugen Tomac ca prim-ministru afirmând că, „pentru că partidele nu se înțeleg între ele, singura soluție posibilă este un prim-ministru care să fie independent de partidele din Parlament, care să reușească prin discuții individuale cu fiecare dintre aceste partide să ducă România în direcția în care o doresc românii”.
El a precizat că acest lucru înseamnă o direcție pro-occidentală, păstrarea stabilității financiare, finalizarea cât mai bună a Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR) până la sfârșitul lunii august și definirea bugetului pe 2024. Nicușor Dan a afirmat că românii își doresc reforma instituțiilor statului, digitalizare și limitarea corupției.
Despre Eugen Tomac, Nicușor Dan a spus: „Am ales, ca propunere de prim-ministru, o persoană independentă de partidele din Parlament, dar o persoană care are experiența politică de a discuta cu fiecare din partidele din Parlament, pentru că e nevoie de consens de la multe partide pe multe probleme, și, pentru asta, e nevoie de experiență politică. E un act de responsabilitate din partea mea și aștept aceeași responsabilitate de la partidele politice, iar Eugen Tomac are și independența, are și experiența, și are și valorile care îl definesc pentru poziția de prim-ministru.”


