Varujan Vosganian anunță că foștii membri ALDE din PNL nu vor fi prezenți la Congresul Extraordinar, iar Bolojan a acționat asemenea lui Lenin

2 Min Citire

Varujan Vosganian acuză că Ilie Bolojan nu respectă protocolul fuziunii ALDE-PNL

Varujan Vosganian a anunțat că foștii membri ALDE din PNL nu vor participa la Congresul Extraordinar al partidului programat pentru 21 iunie 2026. El susține că Ilie Bolojan, președinte interimar al PNL, nu respectă protocolul încheiat la fuziunea prin absorbție a ALDE în PNL din anul 2024.

Potrivit lui Vosganian, protocolul semnat în momentul fuziunii prevedea menținerea tuturor înțelegerilor negociate, inclusiv reprezentarea în structurile de conducere ale partidului, până la următorul Congres ordinar al liberalilor, estimat pentru anul 2027.

„ALDE a fuzionat, prin absorbție, cu PNL în anul 2024. Potrivit protocolului, toate prevederile negociate, inclusiv reprezentarea în structurile de decizie, erau valabile până la următorul Congres ordinar care va avea loc, probabil, în anul 2027”, a transmis Vosganian pe Facebook.

El afirmă că situația s-a schimbat după ce Ilie Bolojan a devenit președinte interimar al PNL. Vosganian susține că Bolojan le-a comunicat reprezentanților fostului ALDE că nu va respecta prevederile protocolului deoarece documentul a fost semnat de fostul lider liberal Nicolae Ciucă.

Publicitate
Ad Image

„Devenit președinte interimar al PNL, Ilie Bolojan ne-a comunicat că nu va respecta înțelegerea cu ALDE, de vreme ce semnătura pe document aparține lui Nicolae Ciucă și nu lui. Așa cum a procedat Lenin când a refuzat să plătească datoriile Rusiei, pe motiv că datoriile le-a făcut țarul și nu el”, a declarat Vosganian.

Varujan Vosganian a precizat că membrii proveniți din ALDE au boicotat deja Congresul extraordinar organizat în vara anului 2025, când Ilie Bolojan a fost singurul candidat la funcția de președinte al partidului.

„Din acest motiv noi am refuzat să participăm la Congresul extraordinar din vara lui 2025, când Ilie Bolojan a fost singurul candidat la funcția de președinte”, a afirmat Vosganian.

El a anunțat că boicotul va continua și la reuniunea programată pentru 21 iunie 2026.

„Nu vom participa nici la acesta și vom păstra aceeași atitudine cât timp Ilie Bolojan va conduce PNL”, a transmis fostul lider ALDE.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *