Maia Sandu condamnă ferm atacul asupra Catedralei Adormirii Maicii Domnului din Kiev

2 Min Citire

Maia Sandu condamnă atacul asupra Catedralei Adormirii Maicii Domnului din Kyiv

Maia Sandu a condamnat atacul asupra Catedralei Adormirii Maicii Domnului din Kyiv, afirmând că regimul ucigaș de la Kremlin a bombardat unul dintre simbolurile ortodoxiei incluse în Patrimoniul Mondial UNESCO.

Președinta Republicii Moldova a reacționat după ce un bombardament rusesc a incendiat Catedrala Adormirii Maicii Domnului, parte a Lavrei Pecerska din Kyiv. Potrivit Kyiv Independent, forțele ruse au lansat un bombardament cu 27 de rachete și drone.

Construită în anul 1051, catedrala face parte dintr-un sit al Patrimoniului Mondial UNESCO și beneficiază de protecție sporită în temeiul celui de-al Doilea protocol la Convenția de la Haga din 1954, un statut menit să împiedice astfel de locuri să fie incluse pe orice listă de obiective.

Maia Sandu a declarat pe Facebook: „Regimul ucigaș de la Kremlin a demonstrat încă o dată că nu are nimic sfânt. Cei care se pretind apărători ai valorilor creștine au bombardat unul dintre cele mai importante simboluri ale ortodoxiei, inclus în Patrimoniul Mondial UNESCO – Lavra Pecerska din Kyiv”.

Publicitate
Ad Image

În continuare, președinta Republicii Moldova a transmis că, în fața acestor atacuri „mișelești”, sprijinul internațional și solidaritatea cu cetățenii ucraineni trebuie să rămână ferme și neclintite.

„În fața acestor atacuri mișelești, trebuie să rămânem solidari cu poporul ucrainean. Republica Moldova condamnă cu fermitate atacurile împotriva civililor și a lăcașelor de cult și rămâne alături de Ucraina în lupta sa pentru libertate, pace și dreptul de a-și decide propriul viitor”, a conchis șefa statului.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *