Kim Jong Un promite să accelereze dezvoltarea forțelor armate ale Coreei de Nord

3 Min Citire

Reafirmarea poziției privind consolidarea capacităților de apărare

Marți, presa de stat din Coreea de Nord a transmis că liderul Kim Jong Un a promis consolidarea capacităților de apărare ale țării, potrivit AFP.

Promisiunea liderului nord-coreean vine ca răspuns la modernizările militare ale SUA și Coreei de Sud. Aceste modernizări împing regiunea „în pragul unui război nuclear”, potrivit presei de stat.

Phenianul se află sub multiple sancțiuni din cauza programului său nuclear. Coreea de Sud și Coreea de Nord rămân, din punct de vedere tehnic, în război. Conflictul lor din 1950-1953 s-a încheiat printr-un armistițiu și nu printr-un tratat de pace, arată sursa.

„În discursul său, Kim a reafirmat poziția politică fermă a partidului și statului nostru de a consolida mai rapid capacitățile naționale de apărare”, a declarat liderul, citat de Agenția Centrală de Știri Coreeană.

Publicitate
Ad Image

Discursul a fost rostit în timp ce liderul nord-coreean a prezidat o reuniune de trei zile a Partidului Muncitorilor din Coreea, care s-a încheiat luni. În timpul reuniunii, înalți oficiali au analizat inițiativele politice, a declarat agenția.

Agenția Națională de Știri Coreeană l-a citat pe Kim, spunând că „SUA și ROK (Coreea de Sud) promovează deținerea de către ROK a unui submarin nuclear. Astfel, devin din ce în ce mai nedisimulate în mișcările lor de consolidare și modernizare a forțelor armate din regiune”.

Peninsula coreeană, „în pragul unui război nuclear”

Liderul nord-coreean a declarat că astfel de mișcări „împing situația din peninsula coreeană în pragul unui război nuclear”, mai transmite agenția.

În fața unor astfel de evoluții, Nordul a adoptat „poziția fermă” de a „extinde și consolida în continuare instrumentul de descurajare puternic și absolut fiabil pentru autoapărare”, a declarat Kim.

Agenția Națională a declarat că întâlnirea „a recunoscut în unanimitate că extinderea și consolidarea constantă a forțelor nucleare… este cea mai corectă și unică modalitate de a face față activ și cu încredere situației militare și politice internaționale imprevizibile”.

De asemenea, dezvoltarea de către Nord a unui factor de descurajare a războiului „bazat pe tehnologia nucleară” va continua „cu o viteză tot mai mare”, mai menționează sursa.

Coreea de Nord, un stat nuclear „ireversibil”

Phenianul s-a declarat în repetate rânduri un stat nuclear „ireversibil”. Declarația a apărut de când un summit din 2019 între Kim și Trump la Hanoi a eșuat pe tema denuclearizării și a ridicării sancțiunilor.

Sora liderului nord-coreean, Yo Jong, a declarat luna aceasta că politica nucleară a Nordului este o „linie fără retragere”. Aceasta a reiterat poziția regimului conform căreia acesta nu are nicio intenție de a renunța la arsenalul său nuclear.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *