Europa se distanțează de rețelele sociale din SUA prin lansarea unei noi platforme europene
O platformă socială dezvoltată în Suedia, denumită „W”, a fost lansată în versiune beta săptămâna aceasta, ca parte a eforturilor europene de a reduce dependența de rețelele sociale americane precum Facebook, Instagram și TikTok.
Platforma „W” a fost construită de antreprenori în media, tehnologie și inteligență artificială. Versiunea beta a platformei a fost lansată săptămâna aceasta, utilizatorii fiind nevoiți să solicite verificarea de către echipa „W” înainte de a putea publica conținut.
Accesul se face prin autentificare cu numele real sau anonim, prin intermediul aplicației separate W Identity, care scanează pașaportul sau cartea de identitate a utilizatorului pentru autentificare locală pe dispozitiv.
Printre utilizatorii platformei se numără și oficiali europeni, precum Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, și António Costa, președintele Consiliului European.
Datele utilizatorilor vor fi găzduite pe „servere deținute de companii europene”, iar accesul investitorilor va fi limitat la cei cu sediul pe continent, a declarat anterior pentru Euronews directorul general Anna Zeiter. În planurile inițiale, platforma urma să utilizeze un furnizor de servicii de email criptat, numit Proton, din Elveția, și o platformă de stocare software numită UpCloud din Finlanda, în conformitate cu legislația UE privind protecția datelor.
Lansarea platformei survine într-un context în care Europa urmărește suveranitatea tehnologică față de Statele Unite, în special pe fondul preocupărilor privind securitatea națională și protecția datelor, exprimate de țări precum Franța, Germania și Olanda.
„W” este una dintre mai multe platforme europene lansate recent, alături de Bulle, eYou, Eurosky sau Monnett. Săptămâna trecută, unele dintre aceste platforme au semnat o declarație prin care s-au angajat să creeze pe continent o infrastructură tehnologică „diversă și rezilientă”, pentru „se îndepărta de marile platforme monopoliste cu guvernanța lor autoritară”.
Cu toate acestea, experții spun că le va fi greu să își mențină audiența și să rămână la fel de convenabile sau captivante precum Facebook, Instagram, TikTok, dar și celelalte, care încearcă să mărească timpul petrecut de utilizatori în aplicații.


