Emisiile de gaze cu efect de seră au scăzut în Franța în ultimii doi ani

3 Min Citire

Emisiile de gaze cu efect de seră au scăzut în Franța în ultimii doi ani

Emisiile de gaze cu efect de seră din Franța au scăzut în 2024 și 2025 mai mult decât estimările inițiale, potrivit datelor transmise marți de Citepa, organizația responsabilă de întocmirea inventarului oficial al emisiilor franceze.

Estimările inițiale erau de -3,0% în 2024 și -2,1% în 2025. Emisiile au scăzut chiar dacă ritmul a încetinit față de anii precedenți. Astfel, față de 2022, când emisiile au scăzut cu 6,8%, și 2023, cu 3,9%, ritmul pentru 2024 și 2025 este mai redus, dar rămâne mai favorabil decât cele anticipate de ultima estimare care propunea reduceri de 1,8% pentru 2024 și 1,5% pentru 2025.

Noua evaluare ia în considerare date care nu au fost incluse în estimările anterioare, cum ar fi reducerea semnificativă a emisiilor asociate cu producția de energie electrică în Réunion în 2024. Citepa oferă și o estimare inițială a emisiilor pentru primul trimestru al anului 2026, care arată o scădere de 5,2% față de primul trimestru al anului 2025. Estimările exclud absorbantele de carbon, precum pădurile.

Raportul afirmă că această scădere este determinată în principal de o reducere a emisiilor provenite din clădiri, transport și producție. Citepa subliniază că Franța va trebui să își accelereze semnificativ eforturile de decarbonizare pentru a-și îndeplini obiectivele climatice stabilite în a treia Strategie Națională pentru Emisii Reduse de Carbon (SNBC 3). Documentul precizează că, începând cu 2026, vor fi necesare reduceri anuale de aproximativ 5 până la 6% pentru a rămâne pe traiectoria definită.

Publicitate
Ad Image

Anne Bringault, directoarea de programe a Rețelei de Acțiune pentru Clima (RAC), a declarat pentru AFP că „valurile de căldură din ce în ce mai timpurii și intense pun în pericol persoanele cele mai vulnerabile. Ele reprezintă un nou semnal de alarmă pentru factorii de decizie publică despre necesitatea de a acționa mai rapid și mai ferm pentru climă”.

Bringault a mai declarat că „aceasta este o problemă vitală pentru climă. Este o problemă și pentru suveranitatea noastră economică, prin eliberarea de dependența de petrolul și gazele fosile importate masiv”.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *