Crin Antonescu critică dur Congresul PNL: îl numește „Congresul trădătorilor”

3 Min Citire

Crin Antonescu critică Congresul PNL și îl numește „Congresul trădătorilor”

Crin Antonescu a transmis o critică dură la adresa Congresului extraordinar al Partidului Național Liberal (PNL), pe care l-a numit „Congresul trădătorilor”. Într-un mesaj în care folosește termenul „trădare”, Antonescu afirmă că în cei 36 de ani de activitate politică nu a văzut un exemplu mai potrivit pentru această definiție decât congresul desfășurat recent.

Antonescu acuză că la congres s-a realizat o falsificare a istoriei PNL, în cel mai pur stil comunist. El menționează că la eveniment au fost invitați doar foști președinți care au trădat PNL pentru Băsescu (Stoica, Stolojan) sau Nicușor (Orban). Antonescu mai afirmă că Tăriceanu, sub guvernul căruia România a intrat în Uniunea Europeană și care l-a lansat în politică pe Bolojan, nu a existat. De asemenea, spune că nici el, deși a fost candidat al PNL pentru președinție acum un an, nu a existat. Nici Florin Cîțu, nici Nicolae Ciucă, ambii candidați la președinție în cadrul PNL, nu au fost prezenți, iar Nicușor a fost decupat din „fotografia” istoriei partidului.

Antonescu reproșează tăcerea „josnică” a vechilor liberali prezenți în sală atunci când Sighiartău (copil de mingi pe la greii băsismului în epoca de aur) a făcut istoria celor 37 de ani ai PNL. În plus, îl critică pe Ciucu pentru discursul său privind raporturile dintre politicieni, partide și sistem (servicii, justiție), considerând că, deși vorbește frumos, a „luptat” alături de Monica Macovei, de Băsescu și de toate elementele declasate moral (propaganda băsistă/hashtag) care au distrus câtă democrație exista în România.

De asemenea, Antonescu îl critică pe Bolojan, pe care îl consideră un prim-ministru „catastrofal” în toate privințele, fără gând, idee sau sentiment pentru omul concret (întreprinzător, salariat, pensionar, elev sau student). Are treabă doar cu PSD (într-un sens) și cu Rheinmetall (în altul).

Publicitate
Ad Image

Antonescu susține că echipa lui Bolojan este aleasă pe criterii ce reflectă „băsismul ieri / sorosismul azi și mediocritatea”. Singurul exceptat de la acest CV băsist este eternul „reformist” Motreanu. Setea de reformă a lui Motreanu (nelipsit de 7 ani din toate conducerile PNL decupate azi din istorie) e singura garanție că „revoluția Bolojan” prețuiește și experiența. Experiența mediocrității, a lașității și a oportunismului.

În încheiere, Crin Antonescu transmite un mesaj trist pentru foștii săi camarazi din lupte adevărate: „Probabil că, uneori, nu-ți permiți nici să vomiți. Înghiți.”

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *