Bilanțul cutremurului din Indonezia: un mort, 38 de răniți și peste 300 de strămutați
Cutremurul de marți din Indonezia a avut un bilanț preliminar de un mort, 38 de răniți și peste 300 de persoane strămutate.
Epicentrul seismului a fost localizat la 43 de kilometri est-sud-est de Palu, iar Serviciul Geologic al Statelor Unite a precizat că a avut o adâncime de aproximativ 10 kilometri. Cutremurul s-a resimțit în patru regiuni cu o populație totală de 1,3 milioane de locuitori.
Un raport preliminar indică o persoană decedată și 38 de răniți, dintre care 13 au suferit leziuni grave, în regiunea Sigi, cea mai afectată zonă. Cel puțin 312 persoane au fost strămutate, potrivit declarațiilor lui Abdul Muhari, purtătorul de cuvânt al Agenției Naționale pentru Gestionarea Dezastrelor.
Cutremurul a provocat pagube extinse la clădiri și infrastructură. Au fost afectate 67 de case, șase lăcașuri de cult, patru clădiri publice, două poduri, două clădiri ale administrației publice și trei sedii de afaceri. Un tronson al drumului provincial care leagă orașul Palu de regiunile învecinate Sigi și Poso a fost distrus. Imaginile postate de localnici arată cum pământul a fost tăiat, iar pe lungimea șoselei au apărut cratere adânci, ca niște șanțuri.
Agenția Indoneziană de Meteorologie, Climatologie și Geofizică a raportat cel puțin 71 de replici în cursul zilei. Locuitorii au fost îngrijorați, având în vedere experiența cutremurului din 2018, care a provocat 4.000 de decese și distrugeri majore.
În momentul seismului, oamenii au părăsit casele și spațiile în care se aflau și s-au adăpostit în stradă. De asemenea, s-au îndepărtat de zonele de coastă ca măsură de precauție în cazul unui eventual tsunami. Agenția a declarat că nu există pericol de tsunami, dar a avertizat că replicile pot continua.
„Cutremurul a fost extrem de puternic. Suntem încă traumatizați de cutremurul anterior, așa că am ales să rămânem afară, de teamă că ar putea continua replicile”, a declarat Muhtar Ahmad, locuitor din Palu, citat de Associated Press.
Imaginile din zonă arătau clădiri grav avariate, cu acoperișuri parțial prăbușite, pereți spulberați și moloz împrăștiat pe străzi. Directorul unui hotel de patru stele din Palu a declarat că toți oaspeții au fost evacuați. „Am evacuat toți oaspeții din hotel, inclusiv câțiva care rămăseseră în camerele lor”, a spus Effendi Natali. „Toți au intrat în panică, ceea ce este o reacție firească în timpul unui cutremur, dar toată lumea este teafără”, a adăugat el.
Evacuări au avut loc și în rândul enoriașilor dintr-un lăcaș de cult, precum și în cazul profesorilor și studenților prezenți la un eveniment în cadrul Universității Tadulako din Palu.


