Amenințările lui Trump au oprit negocierile dintre SUA și Iran

2 Min Citire

Negocierile dintre SUA și Iran suspendate după amenințările lui Trump

Decizia Iranului de a suspenda negocierile cu Statele Unite nu a fost clar dacă este definitivă sau un gest simbolic de protest. Înainte de a părăsi discuțiile față în față din Elveția, delegația iraniană a ajuns la un proiect de acord privind modul în care SUA vor emite derogări de la sancțiunile asupra exporturilor de petrol iranian, o condiție prealabilă esențială pentru continuarea discuțiilor legate de dosarul nuclear iranian.

Oficialii iranieni au afirmat că aceste derogări vor fi emise în curând și au anunțat progrese în deblocarea activelor Iranului din conturile bancare externe.

Săptămâna trecută, Iran și SUA au semnat un memorandum de înțelegere pentru ridicarea blocadei din strâmtoarea Ormuz, ceea ce a deschis calea pentru 60 de zile de discuții privind programul nuclear civil al Iranului.

Fluxul de amenințări agresive ale lui Trump pe rețelele de socializare și în interviurile televizate a ajuns la locul negocierilor, provocând furie în rândul echipei iraniene, care a declarat că reprezintă o amenințare inacceptabilă la adresa siguranței lor personale. Aceștia au subliniat că memorandumului semnat de Trump săptămâna trecută i-a fost anexat un pact de neagresiune.

Publicitate
Ad Image

Amenințările lui Trump au fost în contrast cu tonul adoptat de vicepreședintele SUA, JD Vance, care a declarat că președintele i-a cerut să folosească discuțiile pentru a schimba situația cu Iranul.

Negociatorul-șef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a declarat: „Nu cred ei că, dacă amenințările lor ar fi avut vreun efect, nu ar fi ajuns la disperarea cu care se confruntă astăzi? Nu luăm deloc în considerare amenințările americanilor.”

Însă delegația iraniană s-a simțit obligată să părăsească negocierile în semn de protest, parțial din cauza presiunilor politice interne care impun arătarea lipsei de încredere în echipa de negocieri a lui Trump.

Discuțiile de pace dintre negociatorii din SUA și Iran au început duminică în Elveția, delegația americană fiind condusă de vicepreședintele JD Vance.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *