Alexandru Nazare a discutat cu ambasadorul Statelor Unite despre atragerea capitalului american în economia României

2 Min Citire

Agenda discuțiilor

Alexandru Nazare a avut o întâlnire la Ministerul Finanțelor cu Darryl Nirenberg, ambasadorul SUA la București, și cu Conor Coleman, directorul de investiții al DFC – Corporația Financiară pentru Dezvoltare Internațională a SUA. Ministrul a notat pe Facebook că discuțiile au continuat dialogul continuu din ultimul an cu partenerii de la Washington despre întărirea dimensiunii economice a parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite.

Nazare a explicat că DFC este instituția prin care guvernul american sprijină investițiile private în proiecte strategice din afara Statelor Unite, în domenii precum infrastructura, energia și tehnologia.

Potrivit ministrului de Finanțe, discuția cu oficialii americani a vizat: infrastructură strategică, energie, tehnologie, rolul Băncii de Investiții și Dezvoltare și soluții prin care putem atrage mai mult capital american în economia românească.

„Parteneriatul economic cu SUA este unul strategic şi un adevărat catalizator pentru investiții în sectoarele strategice ale economiei. Pentru ca toate aceste discuții să se traducă în rezultate concrete, România trebuie să rămână un partener serios și credibil”, conchide Nazare.

Publicitate
Ad Image

Alexandru Nazare, actual ministru interimar al Finanțelor, după ce Guvernul Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură la începutul lunii mai, este propus pentru același rol de premierul desemnat, Adrian Veștea.

În cadrul audierilor de luni, Nazare a primit aviz favorabil cu 22 de voturi „pentru”, 16 voturi „împotrivă”, 2 abțineri, 2 „prezent, nu votez”.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *