În Elveția, negocierile dintre americani și iranieni revin în prim-plan duminică, după semnarea memorandumului de înțelegere

3 Min Citire

Negocieri între SUA și Iran în Elveția, după semnarea memorandumului de înțelegere

Negociatorii din Statele Unite și Iran vor relua discuțiile duminică în Elveția, în ciuda disputelor recente legate de închiderea Strâmtorii Ormuz. Oficialii americani au contestat declarațiile iraniene privind această măsură.

Delegația americană prezentă în Elveția este condusă de vicepreședintele JD Vance și include emisarii Steve Witkoff și Jared Kushner, ginerele lui Trump. Din partea iraniană, negocierile sunt conduse de Mohammad Baqer Qalibaf și cuprind ministrul de externe Abbas Araqchi, precum și oficiali importanți din domeniile securității, băncii centrale și sectorului petrolier.

Negocierile se desfășoară în contextul în care, cu o zi înainte, Iranul a anunțat închiderea Strâmtorii Ormuz, decizie luată ca reacție la atacurile israeliene din sudul Libanului, deși Israel și Hezbollah au încheiat anterior un armistițiu.

Aceste evoluții ar putea complica discuțiile care vizează promovarea unui acord provizoriu mediat de Pakistan, semnat miercuri de președinții Donald Trump și Masoud Pezeshkian, cu scopul de a pune capăt războiului. Prim-ministrul pakistanez Shehbaz Sharif și șeful armatei, mareșalul Syed Asim Munir, vor participa la sesiunile din acest weekend.

Publicitate
Ad Image

O sesiune de urgență dedicată situației din Liban a fost adăugată pe agenda discuțiilor și va fi primul subiect abordat duminică, a declarat pentru CNN un diplomat.

Pe ce se vor concentra discuțiile din Elveția dintre SUA și Iran

Acestea sunt primele negocieri după semnarea memorandumului de înțelegere în 14 puncte. Printre subiectele preconizate se numără situația din Liban și cea a Strâmtorii Ormuz, după anunțul iranian privind închiderea acesteia. Traficul în zonă abia începuse să se intensifice, iar armata SUA a respins pretenția Iranului de a controla canalul. Mediatorii vor încerca să aplaneze tensiunile și să asigure menținerea fluxului de transport prin strâmtoare.

Dacă se va ajunge la această etapă, următoarea fază a discuțiilor va aborda probabil programul nuclear al Teheranului. Înainte de plecarea spre Elveția, JD Vance a declarat reporterilor că speră să înregistreze progrese în acest domeniu.

Ce prevede memorandumul de înțelegere dintre SUA și Iran

Încetarea luptelor în Liban a fost una dintre condițiile prealabile pentru începerea discuțiilor privind programul nuclear al Iranului și alte aspecte. Acordul include incapacitatea Iranului de a deține vreodată o armă nucleară, reluarea traficului prin Strâmtoarea Ormuz, care va rămâne gratuit timp de cel puțin 60 de zile, ridicarea sancțiunilor americane și încetarea ostilităților.

Detaliile au fost făcute publice în timp ce Donald Trump declara la summitul G7 din Franța că SUA vor „bombarda” Iranul dacă acesta nu respectă termenii acordului. În replică, Mohammad Bagher Ghalibaf, președintele parlamentului iranian și negociatorul principal care a convenit asupra înțelegerii cu administrația Trump, a afirmat pentru presa de stat că neîncrederea sa față de SUA persistă.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *