Bolojan a depus o coroană de flori la cimitirul românesc de la Țiganca, în memoria soldaților români
Ilie Bolojan a depus o coroană de flori la Mănăstirea Eroilor Români de la Țiganca din Republica Moldova, în memoria soldaților români care și-au dat viața pe aceste meleaguri în vara anului 1941.
Într-un mesaj publicat pe rețelele de socializare, premierul interimar a subliniat semnificația locului pentru memoria colectivă și pentru cinstirea sacrificiului militarilor români.
Potrivit acestuia, cimitirul de la Țiganca reprezintă „un loc al recunoștinței, unde ne plecăm frunțile în fața sacrificiului celor care au luptat pentru țară și pentru idealurile generației lor”.
Premierul interimar a mai afirmat că „datoria noastră este să păstrăm vie memoria eroilor, să cinstim jertfa lor și să transmitem generațiilor viitoare respectul pentru istorie, adevăr și demnitate națională”.
Mesajul s-a încheiat cu un omagiu adus militarilor români care și-au pierdut viața în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial: „Veșnică recunoștință eroilor români!”.
Ilie Bolojan se află în Republica Moldova pentru a participa, duminică, la Chișinău, la Congresul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS).


