Veștea, întrebat despre discuția lui Nicușor Dan cu AUR: Am mandat să alcătuiesc guvernul

2 Min Citire

Adrian Veștea: Discuții economice cu AUR și pașii pentru învestirea Guvernului

Adrian Veștea a spus că la întâlnirea cu AUR au fost abordate subiecte economice.

„Am discutat de o serie de măsuri economice pe care reprezentanții Partidului AUR și le doresc. I-am asigurat de toată disponibilitatea pentru toate aspectele care nu sunt în programul de guvernare și care, în urma evaluărilor, nu vor crea un impact economic și vor putea fi suportate de către bugetul României în perioada următoare, în așa fel încât să le putem include. De altfel, am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare, la implementarea reformelor sau a găsirii soluțiilor pe care românii le așteaptă de foarte multă vreme”, a spus Veștea.

Premierul desemnat a fost întrebat dacă va trece Guvernul în Parlament luni seara.

„În această seară vom merge la învestire și vom solicita, ca parlamentarii care, în decursul acestor zile, au fost informați de programul de guvernare, de echipa de miniștri care va face parte din viitorul guvern, să-și exprime votul”, a spus el.

Publicitate
Ad Image

Jurnaliștii l-au întrebat pe Veștea dacă președintele Nicușor Dan știe că a discutat cu AUR.

„Dumneavoastră știți că am mandat de a alcătui un guvern”, a spus Veștea.

După săptămâni în care președintele a exclus public, în mai multe formule, o guvernare dependentă de partidul condus de George Simion, premierul desemnat Adrian Veștea a avut luni discuții directe cu AUR, în încercarea de a obține voturile necesare învestirii.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *