Grindeanu avertizează asupra conducerii nelegale a șase ministere și riscului de uzurpare a calităților oficiale
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat joi că România are nevoie de un guvern și a atras atenția că săptămâna viitoare Parlamentul își încetează activitatea, în timp ce șase ministere sunt conduse nelegal.
El susține că, în acest moment, Guvernul are șase ministere „care în mod, să spunem, legal, nu sunt conduse”.
„I-am atenționat public pe cei șase înlocuitori ai miniștrilor PSD în urmă cu câteva zile să fie atenți, pentru că s-ar putea să intre într-o zonă de uzurpare de calități oficiale. Eu nu cred că mai au dreptul să semneze acte în ministerele unde sunt interimari. E treaba domniilor lor, fiecare răspunde pentru ceea ce face”, a mai declarat liderul PSD.
Sorin Grindeanu avertizează, de asemenea, că nu există o lege de abilitare a guvernului pentru perioada de vară, când Parlamentul este în vacanță.
Referindu-se la activitatea legislativă, Grindeanu a spus: „Țara noastră are nevoie, așa cum am spus, de un guvern. Săptămâna viitoare, la finalul săptămânii viitoare, Parlamentul își închide activitatea”.


