Gheorghe Falcă afirmă că Adrian Veștea s-a autoexclus și că detalii vor fi comunicate de Biroul Permanent
Gheorghe Falcă a declarat că liberalii care vor face parte din Guvernul Veștea „se autoexclud conform statutului și deciziei pe care am avut-o ieri” și a precizat că detalii vor fi oferite de Biroul Permanent.
Întrebat ce va face dacă Guvernul Adrian Veștea va trece de Parlament, Gheorghe Falcă a răspuns: „Va funcționa Guvernul”. El crede că „Guvernul a căzut” și că gruparea sa dorește să vadă o guvernare transparentă din partea PSD. Totodată, Falcă a apreciat că prezența lui Veștea și a lui Neacșu la consultări arată că PSD este „activ”.
Referitor la posibila excludere a lui Adrian Veștea din PNL în contextul organizării Congresului, Gheorghe Falcă a declarat: „(n.r. domnul Veștea) S-a autoexclus, procedurile ce mai contează?! Iar mâine veți afla toate lucrurile: și despre Biroul Permanent de mâine și despre cum funcționează PNL”.
În ceea ce privește situația ministrului de Finanțe Alexandru Nazare, Falcă a afirmat că acesta este „un independent” și că rămânerea sa în guvern este o decizie a dânsului.
Agenția Mediafax a relatat că în seara respectivă mai mulți susținători ai lui Ilie Bolojan au petrecut și au făcut strategii politice într-un restaurant cu specific italian din București. Printre cei prezenți s-au aflat Mircea Abrudean, președintele Senatului, Florin Birta, primarul municipiului Oradea, Mihai Coteț, senator PNL, Vetuța Stănescu, președintele PNL Hunedoara, Silviu-Iulian Coșa, senator PNL, Ovidiu Jitaru, senator PNL, Gheorghe Bota, senator PNL, Veta Păsculescu, senator PNL, Călin Gal, deputat PNL de Bihor, Dumitru Țiplea, deputat PNL de Bihor, Aurelian Cotinescu, deputat PNL de Dâmbovița, Arina Moș, deputată PNL de Bihor și Daniel Fenechiu, senator PNL.


