Fifor: Miruță spune că sporul de operaționalizare este o majorare salarială

3 Min Citire

Fifor afirmă că Miruță consideră sporul de operaționalizare o majorare salarială

Deputatul PSD Mihai Fifor a declarat joi că ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a recunoscut că sporul de operaționalizare reprezintă o majorare salarială necesară pentru a face Armata Română mai atractivă.

Într-o postare pe Facebook, Fifor a afirmat că această constatare vine după luni întregi în care Miruță a girat discursul austerității și al tăierilor. „Astăzi, același Miruță descoperă că așa-zisul spor de operaționalizare este, de fapt, o majorare salarială și că este necesar pentru a face Armata Română mai atractivă. Ce revelație! Exact ceea ce militarii spun de ani de zile. Exact ceea ce specialiștii din domeniul apărării avertizează de ani de zile. Exact ceea ce USR și partenerii lor de la PNL au ignorat cu o aroganță greu de egalat”, a scris Fifor.

Deputatul PSD a adăugat că Miruță cunoaște acum această realitate, dar o face după luni întregi în care „a girat discursul austerității și al tăierilor”. Fifor a mai afirmat că, în aceeași perioadă, au fost demonizate discuțiile despre salarii și drepturi și s-a încercat convingerea opiniei publice că problema principală a României sunt veniturile celor care muncesc, nu incompetența celor care guvernează.

Fifor a subliniat că Armata României are nevoie de oameni. De profesioniști pe care îi formezi în ani de zile. Are nevoie de recrutare. Are nevoie de venituri competitive, dar mai ales, are nevoie de respect. „A avut nevoie și ieri, are nevoie și astăzi. Diferența este că ieri Miruță era ocupat să țină lecții despre austeritate, iar astăzi încearcă să pozeze în apărătorul militarilor (…) Ipocrizia nu devine credibilitate doar pentru că este spusă la televizor și când răul deja s-a produs!”, a afirmat deputatul PSD.

Publicitate
Ad Image

Declarațiile lui Mihai Fifor au fost făcute după ce ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a precizat miercuri că Armata Română are nevoie de mai mulți bani pentru militari ca să-i încurajeze să vină în domeniu, vorbind și despre sporul de operaționalizare, despre care a spus că este „o mărire salarială”.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *