Eugen Tomac, moment din copilărie: „Umblam desculți spre frontieră și priveam cu ură sârma ghimpată”

1 Min Citire

Eugen Tomac despre copilăria petrecută în Basarabia și granița trasată de Stalin

Premierul desemnat Eugen Tomac a vorbit luni seara la Antena 3 CNN despre copilăria sa în Basarabia.

„Este foarte greu să explici, atunci când te apropii de sârma ghimbată, că dincolo este țara ta. Nu poți traduce acest sentiment”, a declarat Tomac.

„E o chestiune care te marchează”, a menționat Tomac, adăugând că pentru el, acest moment „a fost definitoriu”.

„Să trăiești pe frontiera trasată de Stalin nu este un lucru simplu”, a precizat premierul desemnat.

Publicitate
Ad Image

„Toată activitatea pe care am desfășurat-o a fost marcată de această copilărie. Și de această nedreptate prin care trăiesc și astăzi milioane de români”, a mai precizat acesta.

„Mi-am adus aminte de clipele în care plecam de Scunți spre frontieră și priveam cu ură sârma ghimpată care ne despărțea. Mi se părea o nedreptate”, a declarat Tomac.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *